20/10/15

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi "Veto sadece Varoşa'ya karşı kaldırılır" başlığı altında Türkiye'nin tam üyelik müzakere başlıklarının açılmasına ilişkin Kıbrıs Hükümeti'nin tavrı. Gazeteye göre Lefkoşa'nın 2009 yılında tek taraflı olarak dondurduğu Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üyelik müzakere başlıklarının açılmasına yönelik vetosunu kaldırması söz konusu değil. Bunu ancak Mağusa'nın kapalı bölgesinin verilmesi karşılığı yapacak. Aynı anda Türkiye şu anda sadece ekonomi ve parasal birlikle ilgili 17. başlığın müzakeresine başlayabilir çünkü bu somut başlık 2007 yılında Fransa tarafından dondurulmuştu. perde gerisinde şekillendirilmeye çalışan ortamda göçmenler konusunda işbirliği yapması için karşılık olarak Ankara'ya verilenlerin yerine getirilmesi amacıyla Türkiye'nin tam üyelik sürecini kolaylaştırma yönünde veto koyduğu başlıkları açması için Lefkoşa'ya baskı yaratılması çabaları var. Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis dün konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada" daha fazla başlığın açılmasının mümkün olması için somut adımlar atmak Türkiye'nin sorumluluğudur" dedi. 23. ve 24. müzakere başlıkları için Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'in Mağusa'nın kapalı bölgesinin yasal sakinlerine geri döndürülmesi önerisinin var olduğunu hatırlattı " böylesi bir şey Lefkoşa'ya bu başlıkların açılmasını inceleme olanağı verecektir" dedi. Aynı anda Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis de bu konuyu önümüzdeki günlerde Avrupa Halk Partisi kongresi çerçevesinde Madrid'de Almanya Şansölyesi Angela Merkel ile görüşeceğini duyurdu. Kıbrıs'ın, koyduğu veto ile Türkiye'nin müzakere başlıklarına koydupu engellerin kaldırılmasını için Türkiye'nin limanlarını Kıbrıs bandıralı gemilere açması önerisini de hatırlattı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Maliye Bakanı Haris Yeorgiyadis dün Meclis Maliye Komisyonu'nda konuşurken kamu ekonomisinin 2016 yılında güçlü bir gelişim göstermesi durumunda vergilerin düşürülmesi olasılığının var olduğuna dikkat çekti. Bu bütçenin dengeli, yeni vergiler ve yükler içermeyen bir bütçe olduğuna dikkat çekti. Bakan dün 2016 yılı devlet bütçesinin temel karakteristiklerinin bir sunumunu yaptı. Hükümetin 2016 yılında geçmişin şişirmeleri olmaksızın sürdürülebilir bir büyümeye geçmeyi hedeflediğini ifade etti. Memorandumdan birkaç ay sonra çıkılacağına Kıbrıs'ın ara desteklere ve köprülere ihtiyaç duymayacağına da vurgu yaptı. Milletvekili seçimleri öncesi yeni vergi indirimi açıklamasının söz konusu olmadığını, ancak 2016 yılında bazı indirimlerin de beklendiğini söyledi. Kamuda terfi alanların maşlarında artış konusunda ise topu Meclis'e attı. " Biz kamuda maşlar için bütünsel bir paket getireceğiz ve artış verilip verilmeme konusunda karar vermek size ait olacaktır" dedi. Yeorgiyadis bu arada kamu hizmetlerinde reform olgusuna yönelik tartışmaların kısa süre içerisinde başlaması dileğinde de bulundu.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Eski Laiki Marfin yönetim kurulu başkanı Andreas Bvenopulos'un bankadan kredi kullandırmada uyguladığı bazı yöntemler. Gazeteye göre Andreas Vgenopulos Laiki Bankası'nda önce müşterilerin kredi taleplerini onaylar sonra da onları kendi avukatlık bürosuna yönlendirip önemli bir bedel karşılığı bu kredilerin serbest bırakılmasını üstleniyordu. Merkez Bankası'nın 2011 Ağustos ayı raporunda bu olgu net olarak ifade edilmişti. Bankanın Vgenopulos'un avukatlık bürosu ile işbirliğinde ekonomik olgulara çok düşük olduğu için atıfta bulunulmuyordu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu Kıbrıs sorununa çözüm müzakerelerinde takvimlere yer olmadığını söyledi. Kipriyanu, zamanın Kıbrısrum tarafı lehinde olmadığı için Cumhurbaşkanı'ndan da tartışmaların mümkün olan en büyük hızda yapılması için uğraşı ortaya oymasını istedi.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs ekonomisinin çöküşüyle ilgili soruşturmada yaşanan yeni gelişmeler. Gazeteye göre ekonomik suçları araştırma kadrajına kesin bir biçimde mevduatların tıraşlanması döneminin Merkez bankası Başkanı Panikos Dimitriadis ve yardımcısı Spiros Stavrinkis de giriyor. Başsavcı Kostas Kliridis Merkz Bankası Denetleme Komitesi'nin raporuyla ilgili olarak Simerini'ye yaptığı açıklamada bu konuyu net bir biçimde ortaya koydu. Kliridis bu konuda hiçbir dokunulmazlığın geçerli olmadığını belirtti ve Merkez Bankası eski başkanı için af konusunun mutlak bir biçimde kapandığını ifade etti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Ocak-Ağustos döneminde kamu ekonomisinde fazlalık 11,6 milyon Euro'ya yani Gayri Safi Yurt İçi Hasıla'nın %0,07'sine geriledi. Gelirlerde yaşanan düşüş bunun temel nedeni oldu. Maliye Bakanlığı verilerine göre bu artı geçen yıl aynı dönemde151,2 milyon Euro'ydu. Bu yıl gelirlerde %2,2 oranında bir düşüş yaşandı. Ocak-Ağustos döneminde kamu gelirleri 4,17 milyar Euro oldu.


HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Hükümet'in yaptığı bir yanlışın yurttaşlara çok pahalıya mal olması. Gazeteye göre Hükümet, halka ciddi yük bindiren yanlış bir kararını düzeltmeye çalışıyor. Satılan gazda Katma Değer Vergisi %5'ten %19'a yükseltilmesi pazarda bir dizi dengesizlik yarattı. Bu artış kararını Maliye Bakanlığı aldı.. Konuyla ilgili olarak da Meclis maliye bakanlığı komisyonunun bugün bilgilendirilmesi bekleniyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu Türkiye'nin uzlaşmaz ve tahrik edici bir tavır içinde olduğu bir anda partisinin, Türkiye'nin herhangi bir müzakere başlığının açılmasına onay vermesinin söz konusu olmadığını söyledi. Kipriyanu Hükümetin de Brüksel'e, dikkatlerini Türkiye'ye çevirmeleri gerektiği mesajı vermesi gerektiği üzerinde durdu. Kıbrıs'ın değil kendisinin Avrupa Birliği'nin Kıbrıs'la ilgili olarak almış olduğu kararları Türkiye'nin uygulaması gerektiğine vurgu yaptı. "Türkiye yasadışı, kabul edilemez ve tahrik edici bir biçimde davrandığı bir anda biz onun arzuları ve talepleri doğrultusunda hareket edemeyiz " dedi. Avrupa Birliği'nin taleplerini uygulamadığı bir anda Türkiye'nin talepleri doğrultusunda hareket edecek herhangi bir Avrupalının da suç işlemiş olacağının altını çizdi.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi " Limanları açıyorsunuz.. Başlıkları açıyoruz" başlığı altında Türkiye'nin Avrupa Birliği müzakere başlıklarının açılmasına ilişkin devam eden tartışmalar. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Anastasiadis dün Türkiye'nin Kıbrıs'a yönelik yükümlülükleri nedeniyle dondurulan başlıkların açılmasının söz konusu olmadığı mesajı verdi. Bu noktada bu yönde adım atılması için gerekli koşulları da ortaya koydu. Uzun bir süreden beridir güven artırıcı bir önlem olarak Türkiye'nin limanlarını Kıbrıs'a açmasını önerdiğini hatırlattı. Böylesi bir adım da özünde Kıbrıs Cumhuriyeti'nin tanınması anlamına gelecek. Bu arada Dışişleri Bakanı Yuannis Kasulidis de Yunan televizyonuna konuşurken 23 ve 24. başlıkların açılmasına onay vermeyeceklerini söyledi. " Herhangi aday bir ülkenin üyelik süreci Avrupa Birliği'nin üzerinde anlaşmaya varılan müzakere çerçevesine, süreci belirleyen kurumlara ve Avrupa Konseyi'nin daha önceki kararlarına bağlıdır. 23. ve 24. başlıkların açılması da söz konusu değildir çünkü dondurulmalarını getiren nedenler ortadan kalkmamıştır. Bu konuda ben de Avrupa Genel İşler Konseyi'ni uyardım" dedi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Moody`s derecelendirme kuruluşunun, Kıbrıs Temsilciler Meclisi'nin İsviçre frangı konut kredilerinin avroya döndürülmesini empoze etmesi durumunda manevi zarar uyarısında bulundu. Bu tür bir dönüştürmenin bankacılık sisteminin takipteki kredilerin yüksek stokunun yeniden yapılandırılmasının daha zor olmasına neden olacağını kaydetti. Kıbrıs Temsilciler Meclisi'nin Mali ve Bütçe Komitesi, geçen pazartesi günü, İsviçre frangı borç alanların borç yükünün azalmasına olanak verecek bir formülle gelmeleri için Kıbrıs Merkez Bankasına on beş gün süre vermiş, aynı zamanda farklı bir durumda, Komitenin geriye dönük olarak döviz kuru oranının kredilerin verildiği zamanda, özellikle de 2008-2010 yıllarının arasında hâkim olan oranına düzeltilmesini önereceği uyarısında bulunmuştu.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:15

Son Haberler

03 Ekim
2005 yılında askerlik görevini yaptığı dönemde ölü bulunan Thanasis Nikolaou'nun cinayet davası yeniden açıliyor
15:57
Helen Amerikan Enstitüsü, Biden’a mektup göndererek Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarını kınamasını istedi.
15:31
Dışişleri Bakanı, bugün çalışma ziyareti yapmak üzere Katar'ın Doha kentine gidiyor.
15:29
Savunma Bakanı: ‘State Partnership’ programı, Kıbrıs'ın bölgede istikrar faktörü rolü oynadığının bir başka kanıtıdır.
14:30
APOEL ve AEL arasında oynanan maçın ardından taraftarlar arasında çıkan olaylarda, 25 yaşındaki bir kişi yaralandı.
13:37
Basın Özetleri 03.10.2022
13:16
Nuris, Birleşmiş Milletler'in ara bölgeden gelen düzensiz göçmenlerle ilgili fiili desteğini talep etti.
08:28
Zelensky: Ukrayna ordusunun başarısı, liman kenti Liman'ın geri alınmasıyla sınırlı değil.
08:27
Endonezya: Futbol maçının bitmesinin ardından yaşanan trajedi üzerine ülkede yas ve öfke hüküm sürüyor.
08:25
Menelaou: Kıbrıs Rum tarafı Rosemary di Carlo ile yapacağı görüşmeler konusunda hazırlık aşamasında bulunuyor..
08:22
02 Ekim
Cumhurbaşkanı gelecek hafta Avrupa Konseyi’nin gayrı resmi zirve toplantısına katılmak için Prag’a gidecek.
16:06
Amerika Savunma Bakanlığı, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin "State Partnership" programına dahil edilmesine karar verdi.
16:01
Tüm haberler

Video on Demand