19/10/15

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kasım ayı içinde Kıbrıs'a yapılacak üst düzey ziyaretlerde yaşanacak artış. Gazeteye göre Kasım ayında sorunlar yaşanan müzakere sürecine destek vermek amacıyla Kıbrıs'a gerçekleştirilecek ziyaretlerde bir hareketlenme yaşanması bekleniyor. Bu ziyaretlerin tarihlerinin belirlenmesinde müzakere sürecinin Kasım ayında yoğunlaştırılmasının da rol oynadığı görüşü var. Müzakere sürecinde de Mustafa Akıncı'nın attığı bazı geri adımlar nedeniyle zorluklar yaşanıyor. Büyük güçlerin bu dönemde adaya yapacakları ziyaretlerin bir nedeni de Birleşmiş Milletler'in büyük güçlerin sürece katılımını cesaretlendirmesi. Adaya ilk ziyareti 14 Kasım'da Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Jon Keri gerçekleştirecek. Onu Britanyalı mevkidaşı Filip Hamod isleyecek. Rusya Dışişleri bakanı Sergey Lafrov da Aralık ayı başında Kıbrıs'a gelecek. Lavrof adada hem Kıbrıs sorunu hem de ikili ilişkilere yönelik temaslarda bulunacak. Kıbrıs'ı 17 Kasım'da Almanya Dışişleri Bakanı Valter Stanmaier de ziyaret edecek.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Türkiye'den su getirilmeye başlanmasıyla birlikte Kıbrıs'ta pratikte yeni bir durum oluştu. Bu olayla Türkiye ana karası ile Kıbrıs'ın işgal altındaki bölgesi bağlandı. Türkiye'den getirilen suyun tüm adaya verilmesi içinse bir hatta daha gerek var ve bu konuda Türk yetkililerin yaptıkları açıklamaların tek amacı propaganda. Türkiye'den su getirilmesiyle 2094 sonrası Türkiye'nin hedefi olan işgal kalıcılaşmış olacak. Kıbrs Hükümeti'nin hazırladığı belgeye göre bu gelişmeyle 1: işgal bölgesi tam olarak Türkiye'ye bağımlı hale geliyor ve entegrasyon konusunda bir adım daha atılıyor. 2: Türkiye'nin bölgedeki denetimi mutlaklaşıyor. 3: Tarımın ve turizmin gelişmesiyle bölgenin ekonomisi güçlenecek.4: Kıbrıstürk mallarının değeri yükselecek. ve müzakere sürecinde mülkiyet konusunun görüşülmesinde zorluklar daha da artacak. 5: toprak konusu da daha karmaşık bir hale gelecek.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Almany Şansölyesi Angela Merkel'in dünkü Türkiye ziyaret. Gazeteye göre Kıbrıs Cumhuriyeti'nin de tepkileri sonucu pratikte unutulmuş olunan Türkiye'nin Avrupa Birliği ile tam üyelik müzakereleri göçmen sorununu ele almada Avrup'nın gereksinimi nedeniyle yeniden gündeme geliyor. Suriye ve Afganistan'dan göçmen akımını azaltmak Türkiye'nin tavrına bağlı da Türkiye'de buna bir karşılık talep ediyor. Angela Merkel'in dün Türkiye'ye gerçekleştirdiği ziyaret bu durumu net bir biçimde ortaya koydu. Merkel burada Kıbrıs'ın duyarlılıkları açısından dikkatli bir tavır takındı " Biz de Kıbrıs'a destek vereceğiz" dedi ve Türkiye ile tam üyelik müzakere başlıklarının açılmasında tüm üye devletlerin onayına gerek olduğu olgusunu kabul etmiş oldu. Gelinen noktada Kıbrıs Hükümeti dar anlamda sadece Avrupa Birliği'ni ve Kıbrıs sorununu ilgilendirmeyen bir konuyu yönetmek zorunda. Bu konu göçmen sorunu nedeniyle Avrupa'nın birçok ülkesini tek tek ilgilendiriyor. Görünen o ki göçmen sorunu nedeniyle Türkiye'nin Avrupalıların gözünde kazandığı ağırlık Kıbrıs için sürpriz oldu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'in Çin ziyaretini değerlendiren Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis, Lefkoşa-Pekin ilişkilerinde yeni bir döneme girildiğini söyledi. Sözcü, Çin’de yaptığı açıklamada tarafların ilişkilerini daha da geliştirme konusunda gerekli siyasi iradeye sahip olduklarını ifade etti. Siyasi düzeyde üzerinde anlaşmaya varılanların yaşama geçirilmesi için önümüzdeki dönemde, özellikle teknokratlar düzeyinde ve siyasi düzeyde yapılması gereken çok şey olduğuna vurgu yaptı. Sözcü, Pekin’in Kıbrıs’a yatırım yapma arzusu taşıdığını da ifade ederek bunun Cumhurbaşkanı’nın iş insanları formuna katılımında net bir biçimde görüldüğünü ve birçok yetkilinin Ulaştırma Bakanı ile görüşme talebinde bulunduğunu dile getirdi.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi dün Limasol'da oynanan Apollon-Anosrtosis maçının çıkan olaylar nedeniyle yarıda kalması. Gazeteye göre Kıbrıs futbolu dün yeni bir siyah sayfa yazdı. Taraftarların çıkardığı olaylar sonucu Apollon-Anortosis maçı yarıda kaldı ve sonucu Kıbrıs Futbol Federasyon Mahkemesi belirleyecek. Bir Anortosis taraftarının olaylar sonucu bayılması sonrası bu kişinin alınması için türbünlerden sahaya olan kapı açıldı. Kapının açılmasıyla da yakın bir mesafede bulunan Apollon'lu futbolcularla taraftarlar arasında gerginlik yaşandı. Kısa sürede sahaya giren Anortosis taraftarları Apollon takımının futbolcuları ile kavgaya girişti. Durum ancak polis çevik acil müdahale gücünün müdahalesi sonrası kontrol altına alınabilindi. Apollon yöneticilerinin iddialarına göre bazı futbolcuları bu olaylar sırasında yaralandı. Olaylar sonarsı polis de mçın devamı için gerekli güvenceyi veremeyeceğini açıkladı ve maç da tatil edildi.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi sahillerde 500 metrelik devlet arazisinin 100 metreye indirilmesi için Hükümet tarafından yapılan çalışmalar. Gazeteye göre sahillerde 500 metrelik ormanlık devlet arazilerinin 100 metreye düşürülmesi için Hükümet Meclis'e yasa teklifi sundu. Hükümet bu tasarı ile yasanın kendisine verdiği olanağı özel sektöre aktarmayı hedefliyor. Bu yasa tasarısının onaylanması durumunda Hükümet devlete ait sahil şeritlerini sanayi amaçlı kullanım için dahi özel sektöre verebilecek. Bugün ormanlarla ilgili olarak var olan yasaya göre bu alanların kiralanması dahi yasak. Bu arada Denetim Dairesi konuyla ilgili olarak Orman Dairesi'ne gönderdiği bir raporda yapılacak yasal değişikliğin Orman Dairesi'nin temel amaçlarını hizmeti konusunda bazı çekinceler ileri sürdü.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu bugün bir grup Kıbrıslırum ve Kıbrıslıtürkle Brüksel'e gidiyor. Andros Kipriyanu Brüksel'de Avrupa Birleşik Solu ve Kuzey Sol Yeşik Hareketi'nin AKEL'l birlikte düzenleyeceği "Kıbrıs sorununda müzakereler. Var olan durum ve perspektifler" konulu bir etkinlikte konuşacak. Etkinlik 21 Ekim tarihinde düzenlenecek diğer konuşmacı da Cumhuriyetçi Türk Partisi Başkanı Mehmet Ali Talat olacak. AKEL Genel Sekreteri'nin Brüksel'de Avrupa Birliği yetkilileriyle de bir dizi görüşme gerçekleştirmesi de bekleniyor.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Almanya Şansölyesi Angela Merkel'in Türkiye ziyareti. Gazeteye göre Ankara göçmenler konusunda işbirliği bahanesiyle tam üyelik süreci ve Kıbrıs sorununda Avrupa Birliği'nden bir karşılık talep ediyor. Mali katkılar ve vize kolaylığı yanı sıra Kıbrıs kaynaklı yükümlülükleri nedeniyle Kıbrıs tarafından dondurulan müzakere başlıklarının açılmasını istiyor. Dün Erdoğan ve Davutoğlu ile görüştükten sonra düzenlediği mini basın toplantısında Merkel 17. başlığı müzakereye açmaya hazır olduklarını belirtirken 23. ve 24. başlıklar için de sürecin başlatılmasını gündeme getirdi. Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis de konuyla ilgili olarak Çin'den "Alitiya'ya" yaptığı açıklamada müzakere başlıklarının açılması için 28 üye ülkenin onayına gerek olduğunu söyleyerek Ankara yükümlülüklerini yerine getirmediği sürece Kıbrıs'ın bu başlıkların açılmasını bloke edeceği izlenimi verdi. Bilindiği üzere Türkiye'nin müzakere başlıklarının açılması konusunda geçen perşembe Avrupa Konseyi zirvesinde de başarısız bir deneme yapılmış ve Kıbrıs Yunanistan aracılığıyla buna veto koymuştu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Amerikan Kongresi'nin Araştırma Dairesi'nin yenilenmiş Kıbrıs raporunda Vinsent Moreli Mustaf Akıncı'nın Kıbrıstürk toplum liderliğine seçilmesi sonrası müzakerelerdeki kötümserliğin ortadan kalktığına vurgu yaptı. Raporda, Mustafa Akıncı'nın 2016 ilkbaharına kadar referanduma gidilebilinmesi için 2015 yılı sonuna kadar anlaşma arzusunu dile getirdiği ifade edildi. Bu arda raporda Akıncı'nın Türkiye Hükümeti'nin tercihi olmadığı ve bu göreve seçilmesinin sürpriz olduğu da belirtildi.

-DİSİ işgal bölgesine su getirerek Türkiye'nin yaratmaya çalıştığı yeni oldu bittileri mahkum etti ve gelişmenin Kıbrıs sorunundaki çıkmazın aşılması gerekliliğini bir kez daha gösterdiğine vurgu yaptı. Vekaleten Cumhurbaşkanlığı görevini de yürüten Meclis Başkanı Yannakis Omiru gerek Türkiye’den işgal bölgesine su taşıma çalışmasının gerekse işgalci gücün ve Kıbrıstürk liderliğinin kutlamalarda buna yaptığı vurgunun, amacın, Kıbrıslıtürklerin su gereksinimlerinin karşılanması olmadığını gösterdiğini söyledi. Omiru, Ankara’nın hedefinin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenliğine, bağımsızlığına ve toprak bütünlüğüne karşı yayılmacı ve saldırgan politikalarına ilişkin mesajın bir kez daha verilmesi olduğu değerlendirmesinde bulundu. Omiru bunun pratikte Kıbrıs’ın işgal bölgesinin entegresi olduğuna da vurgu yaptı.

 

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:15

Son Haberler

30 Eylül
Zelensky Rusları savaşı sona erdirmek için Vladimir Putin'e karşı ayaklanmaya çağırdı
07:01
BM güvenlik konseyi referandumları kınayan bir karar taslağını bugün oylayacak
07:00
AB'de kritik enerji toplantısı
06:59
29 Eylül
Colin Stewart: Kıbrıs sorununa üzerinde anlaşmaya varılan bir çözüm bulunma olasılığı daha zayıf hale geliyor.
15:58
Sağlık Bakanlığı: Bazı hastalıkları bulaştırma potansiyeline sahip az sayıda yetişkin sivrisinek tespit edildi
15:56
Cumhurbaşkanı, MED-9 Zirvesi'nde Doğu Akdeniz'deki istikrarı tehdit edenlerin ele alınması ihtiyacını dile getirecek.
15:54
Her kazada 2. acil servis departmanının faaliyet göstermesi için SSK ve özel hastaneler arasındaki istişareler sürüyor.
15:51
Amerika'daki üst düzey yetkili: Amerika’nın Nord Strean doğal gaz boru hatlarıyla ilgili olayda kesinlikle hiçbir ilgisi yok.
15:49
Yunanistan Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan, gerekirse meşru çıkarlarını ve haklarını savunacak.
15:48
Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın Ege adalarındaki egemenliği tartışmaya açık değil.
15:47
basın özetleri 29.09.22
12:59
28 Eylül
basın özetleri 28.09.22
15:24
Tüm haberler

Video on Demand