15/10/15

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi dün yaşanan bir aile faciası. Gazeteye göre dün Limasol kazasına bağlı Paramita köyünde inanılmaz bir aile faciası yaşandı. Önemsiz bir nedenden dolayı başlayan kavgada bir baba oğlunu öldürdü. Kendisi de elindeki silahı almak isteyen büyük oğlu ile kavgada yaralanarak hastahaneye gitti. Sorun 19 yalında asker olan 70 yaşındaki babasından askeri birliğine gitmek için arabasını kullanmak istemesiyle başladı. Baba oğlunun bu talebini reddetti ancak çocuk talebinde ısrar edince de kavga başlamış oldu. Eve girip av tüfeğini alan baba daha sonra da oğluna ateş etti ve onu öldürdü. Olayı görgü şahidi ise 21 yaşında olan diğer oğlu oldu. Babasının kardeşini öldürdüğünü gören ikinci, oğul da silahı babasının elinden aldı ve bu silahla babasına vurdu. Sonuçta baba da hastahaneye gitti. Komşuların çağrısı üzerine olay yerin glen polis 19 yaşındaki asker oğlu ölü olarak buldu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Ankara sahte devletin statüsünü yükseltme amaçlı bir hareketlenme içerisinde. Konuk ettiği uluslararası toplantıları kullanarak sahte devleti tanınmış bir varlık olarak lanse etmeye çalışıyor. Bu arda Mustafa Akıncı geçen gün Mağusa'daki Doğu Akdeniz Üniversitesi'nin açılış töreninde yaptığı konuşmada Kıbrısrum tarafının Kıbrıslıtürklerle işbirliği yapmanın devletin tanınmasına yardımcı olacağı düşüncesini bırakması gerektiği görüşünü savundu. Fillefterosun elde ettiği bilgiler göre Ankara, ev sahipliği yaptığı iki uluslararası toplantıda katılacaklar listesine yasadışı devletten bakanların adlarını da ekliyor. Ancak Kıbrıs Cumhuriyeti'nin girişimleri sonrası bu isimler listelerden çıkartıldı. Bununla birlikte sahte devlet temsilcileri Ankara'nın desteğinde yine de bu toplantılara katıldı. Ankarada göçmenler ve kalkınma ile ilgili olarak düzenlenen forma Türkiye Dışişleri bakanı Sinirlioğlu sahte devletin sözde dışişleri bakanı Emine Çolak'ı da dahil etti. Çolak kendisine eşlik e den 7 kişilik çalışma ekibiyle bu form çerçevesinde Ankara'nın temaslarda bulundu.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi "Derinya'dan sonra Lefke geçiş kapısı da açılıyor" başlığı altında tarafların dün Derinya konusunda anlaşmaya varmış olması. Gazeteye göre geçen Mayıs ayında açıklanan güven artırıcı önlemler yaşama geçiriliyor. Dün Derinya kapısının açılışı konusunda taraflar arasında anlaşamaya varıldı. Burada bağlantı tolu Derinya'daki Mağusa caddesinden başlayacak ve işgal altındaki kentin merkezinde sona erecek. Aylardan beridir tartışılmakta bulunulan bu konuda olumlu sonuca Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı'nın Türkiye Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan ile görüşmesi ve onun da bu kapıdan geçiş yoluna ilişkin çekinceler ileri süren işgal ordusu yetkilileri ile teması sonrası mümkün olduğu belirtiliyor. Bu kapının açılışına engel teşkil eden askeri mevzi şimdi buradan kaldırılacak. Bu arada bölgede yapılan ön aramalarda herhangi bir mayın izine de rastlanmadı. Derinya kapısındaki anlaşma sonrası sıra şimdi de Lefke'de. Ancak burası için teknik düzeyde çok daha fazla iş yapılması ve yol yapılması gerekiyor. Teknik komitede bu kapıların yanı sıra Piroi, Kokkina ve Lefkoşa'nın doğusunda bir geçiş kapısı daha açılması da tartışılıyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Avrupa müktesebatıyla ilgili iki toplumlu Ad Hoc komitenin çalışmalarına hazırlık babında Avrupa Komisyonu Başkanın Kıbrıs Özel Temsilcisi Piter Van Nufel Pazartesi günü Brüksel'de Komisyon'un Genel İşler Komitesinden çeşitli yetkililerle görüşmelerde bulunacak. Ad Hoc komite Kıbrıslıtürklerin müktesebata hazırlık düzeyini inceleyecek. Elde edilen bilgilere göre Brüksel Ad Hoc Komitenin Ekim sonu çalışmalarına başlamasını bekliyor. Komitenin toplantılara başlamasıyla birlikte Komisyonun tüm alanlarından uzmanlar davet edilecek müktesebatla ilgili kendi alanlarına ilişkin bilgi verecekler müktesebat uygulanmaya başlamadan önce somut olarak nelerin yapılması gerektiği konusunda Kıbrıslıtürklerle tartışmalar yapacaklar.

-Kıbrıs Üniversitesi'nin organize ettiği " Kıbrıs ekonomisi. Bugünkü durum ve gelecek perspektifi" konulu panelde konuşan Maliye Bkanı haris Yeorgiyadis Kıbrıs ekonomisinin bu yıl %1,5 oranı civarında büyüyeceğini söyledi. Yeorgiyadis burada konuşurken gelecekte mevduatlara uygulanan vergilerin azaltılmasının bir olasılık olduğunu belitti. Ancak mevduatlardaki vergilerin kriz öncesi düzeyine geri çekilmesinin olası olmadığını da ifade etti.

SİMERİNİ gazetesinin de bugünkü ana haberi " bir araba için oğlunu öldürdü. Kavg sonrası baba 19 yaşındaki oğlunu av tüfeği ile vurarak öldürdü" başlığı altında dün Limasol'un Paramita köyünde işlenen cinayet.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-İsrail'de İngilizce olarak yayınlanan ekonomi gazetesi "Globes" Kıbrıs ile İsrail arasında Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'ndeki Afrodit parselinin geliştirilmesine ilişkin görüş ayrılıklarının iki ülke arasında ortak değerlendirme anlaşmasının imzalanmasını da geciktirdiğini yazdı. Gazetenin haberin dayanak yaptığı İsrail yetkililerinin ifadelerine göre İsrail Enerji ve Su Kaynakları Bakanı Guval Stanist Avrupa'ya doğal gaz satımı için ortak bir hat inşası ile İsrail ile Kıbrıs arasında bir elektrik hattı inşasını tartışmak için Lefkoşa'ya davet edildi. Ancak bu ziyaret gecikmiş durumda ve yaklaşık 5 yıldan beridir gelişme halinde olan konulara ilişkin müzakerelerin tamamlanması bekleniyor. Bu gazeteye göre İsrail bir kısmı kendi sularında olan Afrodit parselinin geliştirilmesinin onayında rol talep ediyor. Kıbrıs Hükümeti konuyu görüşmeye hazır ancak İsrail'in talebi ortak değerlendirme anlaşmasının imzalanmasını geciktiriyor. İsrailli yetkililer bu konuda kendilerinin uluslararası hukuka ve pratiğe dayandıklarını ve hak ettiklerini talep ettiklerini ileri sürüyorlar. Bu arada Kıbrıs Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis de bu gazeteye yaptığı açıklamada Kıbrıs Hükümeti'nin Afrodit parselinin geliştirilmesi için işbirliğini tartışmaya hazır olduğunu ve mümkün olan en kısa sürede ortak değerlendirme anlaşmasını imzalamayı arzuladıklarını da ifade etti.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi çalışarak yaşamını kazanan ve çok düşük miktarlara borcu olanların hapse gönderiliyor olunması. Gazeteye göre 200 Euro ödenmemiş borcu veya cezası olan insanlar hapse konuyor. Oysa aynı sistem vergi kaçakçılarına ve büyük borç sahiplerine ise arka çıkıyor. Bu arada hapislik cezalarını erteleme hakkına sahip olan Cumhurbaşkanı da bu konuda adım atmıyor. Bu yıl içinde küçük meblağlarda borcu olan 289 kişi hapse mahkum edildi. Bun karşı milyonlarca Euroluk borcu olan bir tek kişi bile hapiste değil.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Cumhurbaşkanı Anastasiadis Kıbrıs’a vize başvurusunda bulunanların başvurularını incelemeleri için Kıbrıs’ın diplomatik veya konsolosluk hizmeti olmayan Çin’in çeşitli şehirlerinde 15 yetkili merkez açılacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Çin Haber Ajansı’na verdiği röportajında bu merkezlerin yaratılmasının ihaleler aracılığı ile özel sektöre verileceğini ifade etti. Merkezler, Avrupa Birliği ile Çin arasında diplomatik pasaport taşıyanlara vize zorunluluğunu ortadan kaldıracak anlaşmanın imzalanması sonrası çalışmaya başlayacak. Cumhurbaşkanı Anastasiadis bu gelişmeyi Çinli turistlerin ve iş insanlarının Kıbrıs’ı daha kolay ziyaret etmelerinde pratik bir önlem olarak niteledi. Cumhurbaşkanı aynı röportajında Kıbrıs’ın kapılarının Avrupa Birliğine üye devletlere yatırımlarda bulunmak isteyen Çinli şirketlere açık olduğunu ve onlara çekici yararlar ve fırsatlar sunduğunu da ifade etti.
ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Çinli dev COSCO şirketinin Limasol Limanı'na talip olması. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in Çin resmi ziyareti devam ederken Ulaştırma Bakanı Marios Dimitriadis Çinli mevkidaşı ile deniz taşımacılığı ve Limasol Limanı'nın ticari bir limana dönüştürülmesi konularını görüştü. Limanın ticari bir limana dönüştürülmesi süreci hakkına mevkidaşına bilgi verdi. Bu limana Çin şirketi Cosco'nun da ilgi gösterdiğini ifade etti. Bakana göre Çinlilerin Limasol Limanına ilgisi gerçek. Bu arada Bakan bu yarıştan kimin başarılı çıkacağını görmek için herekse Mart ayına akdar sabır göstermesi tavsiyesinde bulundu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis Pekin’de Asya siyasi partiler toplantısı “İpek Yolu” özel oturumunda konuşurken Kıbrıs’ın uluslararası yatırımcılara ve işletmelere sunduğu büyük fırsatları gündeme getirdi. Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Çin Halk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Zin Ziiping’in daveti üzerine Çin’e resmi bir ziyaret gerçekleştiriyor. Asya siyasi partiler toplantısında Avrupa’dan davet edilen tek lider olan Anastasiadis konuşmasında Avrupa-Asya ticari ilişkilerinin güçlenmesiyle her iki tarafın da sağlayacağı çok yönlü yararlar üzerinde durdu. Avrupalı ülkelerin bu süreçte oynayabilecekleri role vurgu yaptı. Kıbrıs’ın uluslararası deniz taşımacılığında Avrupa’da üçüncü güç olarak oynayabileceği önemli rolü analiz etti. Cumhurbaşkanı Kıbrıs’ın Çin’in girişimine katkı sağlama ve çağdaş ipek yolunda bir durak olma arzusunu dile getirdi. Kıbrıs’ın Asya Alt Yapı ve Yatırım Bankası’nın bölgesel üyesi olma başvurusunu da bu çerçevede yaptığını belirtti

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:15

Son Haberler

03 Ekim
2005 yılında askerlik görevini yaptığı dönemde ölü bulunan Thanasis Nikolaou'nun cinayet davası yeniden açıliyor
15:57
Helen Amerikan Enstitüsü, Biden’a mektup göndererek Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarını kınamasını istedi.
15:31
Dışişleri Bakanı, bugün çalışma ziyareti yapmak üzere Katar'ın Doha kentine gidiyor.
15:29
Savunma Bakanı: ‘State Partnership’ programı, Kıbrıs'ın bölgede istikrar faktörü rolü oynadığının bir başka kanıtıdır.
14:30
APOEL ve AEL arasında oynanan maçın ardından taraftarlar arasında çıkan olaylarda, 25 yaşındaki bir kişi yaralandı.
13:37
Basın Özetleri 03.10.2022
13:16
Nuris, Birleşmiş Milletler'in ara bölgeden gelen düzensiz göçmenlerle ilgili fiili desteğini talep etti.
08:28
Zelensky: Ukrayna ordusunun başarısı, liman kenti Liman'ın geri alınmasıyla sınırlı değil.
08:27
Endonezya: Futbol maçının bitmesinin ardından yaşanan trajedi üzerine ülkede yas ve öfke hüküm sürüyor.
08:25
Menelaou: Kıbrıs Rum tarafı Rosemary di Carlo ile yapacağı görüşmeler konusunda hazırlık aşamasında bulunuyor..
08:22
02 Ekim
Cumhurbaşkanı gelecek hafta Avrupa Konseyi’nin gayrı resmi zirve toplantısına katılmak için Prag’a gidecek.
16:06
Amerika Savunma Bakanlığı, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin "State Partnership" programına dahil edilmesine karar verdi.
16:01
Tüm haberler

Video on Demand