Siyasi partilerin müzakerelere ilişkin değerlendirmeleri farklı

Dün gerçekleştirilen Anastasidis-Akıncı görüşmesini siyasi partiler farklı açılardan değerlendirdiler. 

 

DİSİ
DİSİ, dün gerçekleştirilen Anastasiadis- Akıncı görüşmesinin Kıbrıs sorununda özlü konularda ilerleme sağlanıp sağlamadığının kamuya yapılan açıklamalarda değil müzakere masasında kesinleşeceğini gösterdiği açıkladı. DİSİ adına konuşan Siyaset Belirleme Bürosu Sorumlusu Haralabos Stavridis, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in tüm temel özgürlüklerin, insan haklarının ve Avrupa müktesebatının uygulanmasının güvence altına alınması gerekliliğinde doğru bir biçimde ısrar ettiğini söyledi. Bugünkü koşullarda Cumhurbaşkanının uluslarası faktör karşısında güçlü bir inanırlık kazanması için siyasi güçlerin birliğinin zorunlu olduğuna vurgu yaptı. Stavris , DİSİ’nin hiçbir zaman durumu güzel gösterme uğraşısına girmeyeceğini ancak şeytanlaştırmayacağına da dikkat çekti.

AKEL
AKEL müzakere sürecinde ortaya çıkan görüş ayrılıkları ile zorlukların beklenen olgular olduğu görüşünde. AKEL Polit Büro Üyesi Stefanos Stafanu konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada partisinin müzakerelerin kolay olmayacağı konusunda her zaman uyarılarda bulunduğunu ifade ederek Kıbrısrum tarafının bu zorlukları ele alabilmek için uygun ve somut hazırlıklar yapmasının bir gereklilik olduğuna vurgu yaptı. Müzakerelerin sonuç verip vermeyeceğinin müzakere masasında belli olacağını da ifade eden Stefanu, Kıbrısrum tarafının bu müzakerelere Kıbrıs sorununun çözümünde ilkelere dayalı bir çözümü destekleyen bir ciddiyetle ve gerçekçi bir biçimde katılması gerektiğinin altını çizdi. Türkiye’ye bağlı konuların görüşülüp görüşülmeyeceğine mülkiyet konusunda sağlanacak ilerlemenin belirleyeceğini belirtti. Kıbrıs sorunun çözümünde müzakerelerin dışında başka yol olmadığı görüşünü savundu.

DİKO
DİKO, Türk tarafının müzakerelerde iletişim düzeyinde iyi bir ortamı koruma ötesinde eski, uzlaşmaz tezlerinden vazgeçmediğini açıkladı. DİKO Basın Sözcüsü Hristina Erotokritu, Akıncı’nın Avrupa müktesebatından sapmalardaki ve nüfus ile mülkiyette garanti edilmiş çoğunluk ısrarının müzakerelere mayın döşenmesi anlamına geldiğini ifade etti. Akıncı’nın taleplerinin olası kabulünün yaşayamayacak ve ölü doğmuş bir çözüme götüreceği uyarısında bulundu. Erotokritu Kıbrıs’ta çözüme, taksimi kalıcılaştıracak Avrupa müktesebatından sapmalar ve garanti edilmiş çoğunluklar olmadan varılması gerektiği görüşünü savundu.

EDEK
EDEK, Kıbrıs sorununda izlenen politikalarla ilgili olarak Hükümet’e, DİSİ’ye ve AKEL’e sert eleştirler yöneltti. EDEK Başkan Vekili Kostis Efstatiyu, Cumhurbaşkanı’nın, DİSİ ve AKEL’in desteğiyle herkesin istediği gibi yorumladığı kavramlara mahkum bir anlaşmaya vardığını ve görüşmeler sürecinin çökme tehlikesi altında olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanlığı, DİSİ, AKEL üçlüsünün derinliği olmayan yüzeysel ve ciddi olmayan planlamalarının demokratik bir çözümün temelini oluşturamayacaklarına vurgu yaptı.

Editör: M. Hasan

Kaynak:KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 23:16

Son Haberler

08 Aralık
Kremlin Danışmanı: Putin Biden'a endişelerini iletti
09:17
Biden Putin'i yaptırımlar konusunda uyardı
09:16
Mitsotakis ve Putin Soçi'de bir araya gelecek
09:15
Dün 619 yeni vaka kaydedildi
09:14
07 Aralık
EDE: Yerel yönetimde reform yapılmak yerine düzenlemelerin kaldırılacağına dair endişe ifade edildi.
15:54
AKEL: Yerel Özyönetim reformuyla ilgili görüşmelerin tamamlamasına 5 kala, hükümet tüm çabayı tehdit ediyor.
15:51
Meteoroloji Dairesi, kötü hava koşulları sebebiyle bu akşam saat 8’den yarın saat 5’e kadar sürecek sarı alarm yayınladı.
15:49
8. Kıbrıs – Yunanistan – İsrail 3lü zirve toplantısı bugün Kudüs’te yapılıyor.
15:47
Aşağı Amiando bölgesinde katledilen Rus uyruklu 2 kadına yapılan yasal otopsi dün gece tamamlandı.
15:44
Kimliği belirsiz kişiler Baf’taki Ayos Spiridonas İlkokulu’nda kasti hasara yol açtı.
15:43
Kıbrıs-Yunanistan-İsrail zirvesi: 3 ülke lideri yapacakları görüşmenin odaklanacağı konulara değindi.
15:41
Enerji Bakanı Natasa Pilidu Amerika’da enerji konularında önemli temaslar gerçekleştiriyor.
15:37
Tüm haberler

Video on Demand