13/10/15

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi dünkü Anastasiadis-Akıncı görüşmesi. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ile Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı dün temel konularda görüş ayrılığı içinde olduklarını teyit ettiler. Cumhurbaşkanı Anastasiadis konuları daha fazla tartışmak ve aynı zamanda ortaya çıkan krizi yatıştırmak amacıyla görüşme sonrası Kıbrıstürk tarafı ve Birleşmiş Milletler yetkilisi Eide'yı ölü bölgedeki " Chateu Status" restorantta yemeğe davet etti. Dünkü görüşme sırasında Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in gündeme Akıncı'ın Avrupa müktesebatından kalıcı deregasyonlar ve garanti edilmiş çoğunluk konularında son açıklamalarını gündeme getirdi. Anastasiadis bu yaklaşımları Akıncı'nın önünde bir ekz daha kabul edilmez olarak niteledi. Bu arada iki müzakerecinin tarafların görüş ayrılıkları ortak belgesini henüz tamamlamadıkları ve bunu iki liderin 30 Ekim tarihli buluşmasına kadar tamamlayıp kendilerine sunmaları bekleniyor. Elde edilen bilgilere göre iki müzakereci Mavroyannis ve Nami mülkiyet konusunda kriterlerle ilgili müzakerelerin de devam edecekler. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide da zorlukalrı bilmesine karşın momentumu canlı tutmak amacıyla "Avrupa müktsebatının Kıbrıstürk toplumunda uygulanmasına hazırlık" amacıyla ad hoc komitenin çalışmalara başladığı ifadesini de görüşme sonrası okunan ortak açıklamaya koydu.
Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Koacas Kıbrıs Hükümet yetkilileriyle görüşmelerde bulunmak amacıyla Lefkoşa'ya geliyor. Filelefterosun elde ettiği bilgilere göre Yunanlı Bakan 26, 27 Ekim tarihilerinde Lefkoşa'da temaslarda bulunacak ve 28 Ekim günü de ulusal bayram kutlamalarında yer alacak. Bu ziyaret Kocas'ın Kıbrıs'a dışişleri bakanlığı görevini üstlenmesi sonrası ilk resmi ziyareti olacak. Kocas2ın ziyareti sırasında Kıbrıs sorunundaki son gelişmelerin yanı sıra Mısır ve İsrail ile işbirliği konularını da ele alması bekleniyor.

-Filelefterosun elde ettiği bilgilere göre Avrupa Komisyonu Genel Yönetimi de Kıbrıs sorunundaki gelişmeler öncesi soruna dahil olmaya hazır. Komisyonun, Kıbrıs Türk toplumuna Avrupa müktesebatını anlatacak bazı kadro atamaları yapması bekleniyor. Hedef olası bir çözüm durumunda derhal uygulama noktasında olması için Kıbrıstürk toplumunu Avrupa müktesebatının uygulanmasına hazırlamak. Brüksel, Eide ile de anlaşmalı bir biçimde bu konuda herhangi bir siyasi ve hukuki boşluk yaşamak istemiyor.

POLİTİS gazetesinin de bugünkü ana haberi " Görüş ayrılıklarında Kasım ayı kilit ay" başlığı altında Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre iki liderin dünkü görüşmesi beklendiği gibi sonuç vermedi. İki lider , Anastasiadis ve Akıncı iki konuda anlaşmaya vardılar. Bunlardan ilki gelecek ay ve Türkiye'deki seçimler sonrası müzakereleri yoğunlaştırmak ve ikincisi de var olan sorunlara rağmen sürecin başarılı bir biçimde sonlanması arzusu taşıyor olmaları. Mustafa Akıncı'nın görüşme sonrası akşam geç vakitlerde yaptığı açıklamada ifade ettiği " Çok zor bir süreç söz konusu ancak başladığımız işi başarı ile tamamlamak için tüm gücümüzle çalışıyoruz" görüşü çok karakteristikti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-İki liderin dünkü görüşmeleri hiç de alışık olunamayan bir saatte gerçekleştirildi. Şimdiye dek liderler sabah saatlerinde bir araya geliyordu. Dünkü görüşmenin öğleden sonraya alınması liderlere daha uzun tartışma ve belirlenen zaman dilimlerini aşma olanağı bırakmadı. Ancak görüşme sonrası liderlerin ara bölgede birlikte yemek yemeleri kendilerine süreci uzatma olanağı verdi. Bu yemek Eide'ya da liderlerin basın önünde yaşadıkları görüş ayrılıkları nedeniyle bunu aşma şansı verdi.

- Dışişleri Bakanı Yuannis Kasulidis, Ankara yükümlülüklerini yerine getirmediği sürece Türkiye’nin Avrupa Birliği ile müzakere sürecinde 23. ve 24. müzakere başlıklarının açılmasına onay vermeyeceğini söyledi. Kasulidis bu açıklamayı, göçmenler konusunda Türkiye’nin işbirliğini sağlamak için bu iki başlığın açılmasını bir araç olarak görenlere yanıt olarak yaptı. Lüksemburg’ta Türkiye’nin göçmen krizindeki rolüyle ilgili gerçekleştirilen Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları çalışma yemeğinde konuşan Kasulidis, göçmen baskısı nedeniyle Avrupa Birliği ile Ankara arasında işbirliğinin bir zorunluluk olduğu görüşünü de ifade etti.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi "iki bölgelilik konunda dahi görüş birliği yok" başlığı altında Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Akıncı arasında dükü görüşme uzun sürdü ancak bir sonuç çıkmadı. İki lider görüşmeye akşam yemeğinde de devam etti ancak görünen buradan da bir sonuç elde edilemedi. Mustafa Akıncı bu aşamada iki bölgelilik konusunda bir anlaşma olamayacağını söyledi. " Ben bundan n anladığımı birçok kez izah ettim ve bunu tekrarlamama gerek yoktur. Onlar da ne anladıklarını anlattılar " dedi. Elde edilen bilgilere göre dünkü görüşme sırasında taraflar arasında herhangi bir dikkate değer ilerleme sağlanamadı. Farklı konularda taraflar arasında var olan görüş ayrılıkları varlıklarını korumaya devam ediyor. Görüşme sonrası iki liderin mutabık kaldığı ortak açıklama yapıcı görüş alış verişi ifadesi kullanıldı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Yabancı para cinsinden kullanılan konut kredilerinin Euro'ya çevrilmesini öngören yasal düzenlemenin yapılması durumunda Kıbrıs bankalarının 250 milyon Euro zarar edecekleri belirtiliyor. Söz konusu yasal düzenleme meclis'in ilgili Komisyonu'nda görüşülürken Merkez Bankası bu rakamı verdi ve yasal düzenlemeye karşı olumsuz bir tavır aldı. Bu tasarının yasalaşması durumunda bankaların sermaye yeterliliklerine olumsuz etkinin yanı sıra konut kredi ile işletme kredileri arasında yaşanacak ayrımın moral sorunalr yaratacağı görüşünü de ileri sürdü. Kıbrıs Merkez Bankası yetkilisi Elena Grigoriyadis, Meclis`in Maliye ve Bütçe Komisyonu`na, konut kredisi borçlarının İsviçre frangı olarak Ağustos 2015`e kadar 1.05 milyar avro olarak tamamlandığını söyledi. Grigoriyadis, bu borçların, ödendiği gün dövizdeki oynamadan dolayı 250 milyon avro tutarında bankalar için sermaye ihtiyacı anlamına geleceğini kaydetti. Komite Başkan Vekili Angelos Votsis de, komitenin Kıbrıs Merkez Bankası ve Ticari Bankalar Birliği`ne sorunu çözmek için bir formülle gelmeleri için on günlük süre verildiğini duyurdu. Votsis, bankaların borç dönüşümünden kayıpları karşılayabileceğini belirtti.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Görüş ayrılığına rağmen yoğun bir biçimde devam ediyorlar" başlığı altında dünkü liderler görüşmesi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu Mustafa Akıncı'yı Rauf Denktaş ve Derviş Eroğlu ile eşitleyen görüşlerin gerçek dışı olduğunu söyledi. Kimsenin bu tür mutlak yaklaşımlara inanamayacağına vurgu yaptı. Kipriyanu, Akıncı'nın bir açıklaması ile görüş ayrılığına düşmenin başka bir şey, onu Denktaş ve Eroğlu ile eşitlemenin başka şey olduğuna vurgu yaptı. Akıncı'nın yıllardan beridir tutarlı bir biçimde Kıbrıs sorununun çözümünü desteklediğini ifade etti. Bu arada Kıbrısrum tarafının ilkelerden taviz vermesinin söz konusu olamayacağına vurgu yaptı.

-Kıbrıs Rum ve Kıbrıs Türk müteahhitler dün Kıbrıs Türk Toplumu lideri Mustafa Akıncı`yla görüşerek adanın yeniden imarı ihtiyaçlarıyla ilgili bir dizi görüşlerini ortaya koydular. Kıbrıs Türk Müteahhitler Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, Akıncı`nın her iki tarafın müteahhit federasyonlarından temsilcilerden oluşacak bir Teknik Komite oluşturmaya olumlu bakıyor göründüğünü söyledi. Gürcafer, bir çözümden sonra inşaat sektörünün potansiyelinin gelecek 10 yıl için umut verici olduğunu belirtti. Kıbrıslırum müteahhitler Başkanı Kostas Rushas da, kendi açısından sadece binaların yeniden imarı değil, ayrıca iki toplum arasında güven ve dostluğun yeniden inşasının görüşülmekte olduğunu ifade etti. İki tarafı bölen ara bölgeden başlamak, insanların bölgeye geri dönmeleri ve yeniden başlamaları için iyi bir yer olduğunu kaydeden, iki liderle görüşmelerinden sonra bu konuda iyimser olduğunu bildirdi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:01

Son Haberler

04 Ekim
Basın Özetleri 04.10.2022
13:28
03 Ekim
2005 yılında askerlik görevini yaptığı dönemde ölü bulunan Thanasis Nikolaou'nun cinayet davası yeniden açıliyor
15:57
Helen Amerikan Enstitüsü, Biden’a mektup göndererek Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarını kınamasını istedi.
15:31
Dışişleri Bakanı, bugün çalışma ziyareti yapmak üzere Katar'ın Doha kentine gidiyor.
15:29
Savunma Bakanı: ‘State Partnership’ programı, Kıbrıs'ın bölgede istikrar faktörü rolü oynadığının bir başka kanıtıdır.
14:30
APOEL ve AEL arasında oynanan maçın ardından taraftarlar arasında çıkan olaylarda, 25 yaşındaki bir kişi yaralandı.
13:37
Basın Özetleri 03.10.2022
13:16
Nuris, Birleşmiş Milletler'in ara bölgeden gelen düzensiz göçmenlerle ilgili fiili desteğini talep etti.
08:28
Zelensky: Ukrayna ordusunun başarısı, liman kenti Liman'ın geri alınmasıyla sınırlı değil.
08:27
Endonezya: Futbol maçının bitmesinin ardından yaşanan trajedi üzerine ülkede yas ve öfke hüküm sürüyor.
08:25
Menelaou: Kıbrıs Rum tarafı Rosemary di Carlo ile yapacağı görüşmeler konusunda hazırlık aşamasında bulunuyor..
08:22
02 Ekim
Cumhurbaşkanı gelecek hafta Avrupa Konseyi’nin gayrı resmi zirve toplantısına katılmak için Prag’a gidecek.
16:06
Tüm haberler

Video on Demand