12/10/15

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı arasında bugün gerçekleştirilecek görüşme. Gazeteye göre iki liderin bugünkü görüşmesi geçmiş görüşmeleriyle karşılaştırıldığında o kadar da iyi bir ortamda gerçekleşmeyecek. Akıncı’nın son dönemlerde bir dizi açıklaması Kıbrıs Hükümeti’nde rahatsızlık yarattı ve Cumhurbaşkanı Anastasiadis dün iki önemli konuda alaı netleştirdi. Cumhurbaşkanı ilk olarak Mustafa Akıncı’ya iki bölgeli iki toplumlu federasyonun nüfus veya mülkiyetm açısından çoğunluk garantisi vermediği mesajı verdi. İkinci olarak da Avrupa müktesebatından kalıcı deregasyonların kabul edilemez olduğuna vurgu yaptı ve Avrupa yasallıklarının tüm ada sathında uygulanmasını çngören 11 Şubat 2014 ortak açıklamasına atıfta bulundu. Türkiye’nin kendi arzularını ve politikalarını uygulayacağı bir perspektif yaratılamayacağına vurgu yaptı. Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Mustafa Akıncı’ya bu mesajları vermek için Morfuluların düzenledikleri yılllık işgal karşıtı yürüyüşü seçti. Burada konuşurken Morfu’nın üzerinde anlaşmaya varılacak çözüm çerçevesinde Kıbrısrum yönetimi altında olacağına da vurgu yaptı. Cumhurbaşkanı etkinlikte yaptığı konuşmada Kıbrıslıtüklere de seslendi ve Kıbrısrum tarafının üstlendiği taahütlere bağlı olduğunu ve bu taahütler arasında kuzey bölgesinde, kendi devletçiklerinde Kıbrıslıtüğrklerin yönetiminin olması olduğunu da ifade etti. Ancak bundan bu bölgede nüfus çoğunluğunun Kıbrıslıtürklerde olacağı sonucunun çıkmadığını ifade etti. Dört özgürlüğün güvence altına alınması gerektiğine dikkat çekti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-DİKO Başkanı AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu ile DİSİ Başkanı Averof Neof,ituı’ya eleştiler yöneltti. Papadopulos bu ikilinin birinin Filelefetros’ta diğerinin ise Haravgi’de yayınlanan röportajlarında iafdee ttikelri görüşlerle maskelerinin düştüğünü ifade etti. Kıbrıs sorununda çıkmaz bir poltikada çakıştıklarının görüldüğünü, bu poltikanın Hristofiyas tarafından başlatıldığını ve Anastasiadis döneminde de hiç değişmediğine vurgu yaptı. Bu politkanın Kıbrıs sorununun özlü yanlarında geri adımlar atılması, Türkiye’nin suçlarından kurtatılması ve Mustafa Akıcı’nın sözde uzlaşmazlığına yatırım yapılması olduğuna vurgu yaptı.


POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in dün Morfulular yürüyüşünde yaptığı konuşması. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı bu konuşmasında 11 Şubat 2014 ortak açıklamasını hatırlattı ve çözümün çerçevesinin çoğunluklar olmasını öngörmediğine vurgu yaptı. Çözümde Avrupa ilkelerine bağlı kalınacağının da altını çizdi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis Türk halkına ve Ankara’daki dünkü saldırı sırasında yaşamlarını yitirenlerin ailelerine başsağlığı diledi. Cumhurbaşkanı Anastasiadis tuiter hesabından yayınladığı açıklamsında bu saldırınının kendisini şok ettiğini belirtti. Olayın kurbanlarına sempatilerini dile getirdi. Bu arada Dışişleri Bakanı da Ankara’daki saldırı olayını mahkum eden bir bildiri yayınladı. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bölgede barışı ve istikrarı tehdit eden terörün yayılmasından duyduğu yoğun endişeyi dile getirdi. Bu afete karşı mücadeleye devam etme kararlılığını ifade etti.

- Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis geçen Cuma akşamı Limasol’da konuşurken en kısa sürede kalkınma alanında müsteşarlık kurulacağını açıkladı. Hükümetinin hedefinin, yabancı yatırımların adaya gelmesinde en büyük engeli teşkil eden bürokrasi karabasasını önemli oranda kısıtlamak ve dolambaçlı süreçleri kaldırmak olduğuna vurgu yaptı. Hükümetin reform programın atıfta bulunurken de bunlar arasında iş yerlerine açılış izni süreçlerini basitleştirmek ve stratejik yatırımlara izinlerin hızlı bir biçimde verilmesini öngören yeni bir kalkınma yasası çıkarmak olduğuna dikkat çekti. Ekonominin yaşamsal alanlarında yeni bir yasal ve yapısal çerçeveyi hedeflediklerini de ifade etti.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi “İki liderin gündeminde yakıcı konular var” başlığı altında bugün öğleden sonra saat 6’da gerçekleştirilecek olan Anastasiadis-Akıncı görüşmesi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
Kıbrıs’ta insanların yarıdan fazlası kentlerde oturuyor ve çalışıyor. Bununla birlikte büyük bir çoğunluk kentlerdeki yaşam kalitesinden memnun değil. Avrupa İstatistik Dairesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre Kıbrıs’ın sakinlerinin %54,7’si kentlerde yaşıyor. Bu da Britanya sonrası Avruopa Birliği’nde en yüksek ikinci oran. Britanyada kentlerdfe yaşayanların oranı %58,6. Avrupa Birliğinde kentlerd eyaşayanların ortalaması ise %40,02. En düşük oran %18,3 ile Lüksemburg’ta. Kıbrıs’ta kırsal alanda yaşayanların oranın da %26. Avrupa Birliğinde kırsal alanda yaşaynlar ortalama %27,8. Avrupa İstatistik Dairesi’nin araştırma sonuçlarına göre Kıbrıs’ta kentlerde yaşayanların çoğunluğu yeşil alanlar açısından ve yaşam kaliteleri açısından memnun değiller. 10 puan üzerinden hesaplandığında Kıbrıs’ta memnunşyet puanı 5,9.

-Kıbrıs’ta yüksek işsizkliğpin yanı sıra uzun süreli işsizlerin oranı da çok yüksek. Kısmı çaışanlar da yüksek oranda. Avrupa İstatistik Dairesi verilerine göre Kıbrıs’ta kısmi olarak çalışanların iş gücüne oranı bu yılın ikinci çeyreğinde %7,9. Oysa Avrupa Birliği’nde kısmi çalışanalrın ortalaması %4,2. Kısmi çalışanları işsiz olarak değerlendirlmediğinden aslında Kıbrıs’ta yüksek bir gizlşi işsiz ordusunun var olduğu ortaya çıkıyor. Kısmi çalışanların üğcretleri de çok düşük oluyor.

SİMERİNİ gazetesinin de bugünkü ana haberi Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in dün Morfuluların yürüyüşünde yaptığı konuşmada Mustafa Akıoncı’ya gönderdiği mesajlar.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs’taki yabancı uyruklu öğrenciler konusu yarın Mweclis’in ilgili komisyonunda tartışılacak. Kıbrıs’a yabancı öğrenci çekmede yaşanan zorluklar ve vu zorlukalrın ele alınış biçimleri belgelerinin onaylanma biçimi ve adaya girişleri konusu Meclis Eğitim Komisyonunda yarın detayına görüşülecek. Komisyon Başkanı Yorgos Tasos konuyla ilgili tüm çevrelerin yarınki toplantıda davet edildiklerini söyledi. Yarınki toplantının İçişleri Bakanı ile Baş Denetçi aarsında geçtiğimiz günlerde yaşanan 800 öğrencinin belgesiyle ilgili olarak sorunla herhangi bir ilişkisi olmadığını daq ifade etti. Tasos bugün işgal bölgesinde 72 bin yabancı uyruklu öğrenci varken özgür bölgede sadece 8 bin 5 yüz olduğuna dikkat çekti ve yabancı öğrenci çekmede süreçleri basitleştirerek konuya ilişkin İngilizleri kopya etme zamanının geldiğine işaret etti.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi “Bugünkü görüşmeden önce Cumhurbaşaknından net ifadeler: Bölgelerinde yönetim Kıbrıslıtğrkelrde olacak ancak nüfus ve toprak çoğunluğu olmayacak. Avrupa Birliği müktesebatı da tüma da sathında uygulanacak” başlığı altında.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Morfulular dün gerçekleştirdikelri gelenseksel yıllık yürüyüşleri sırasında sönmeyen geri dönüş arzularını dile getirdiler. Morfulular yürüşleri swırasında dönüş talepelrinin yer aldığı bir muhtırayı da Birleşmiş Milletler yetkil,ilerine sundular.

- Cumartesi akşam Kıbrıs Cumhuriyeti Limanlar İdaresi ile diğer yetkili birimlerin koordineli çalışması sonrası bir sandalda 15 göçmen kurtarıldı. Sandal Liopetri açıklarında tespit edildi ve Ayannapa Limanına çekildi. Sandalda 6 çocuk ve kadınlar da vardı. Bu kişilerin Suriye ve Lübnanlı oldukları tahmin ediliyor. Bu kişilerin kalma sorumluluğunu sivil savunma ile Refah Dairesi üstlendi. Bu kişiler siyasi ilticacıların misafir edildiği Köfünye köyüne götürüldüler.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:01

Son Haberler

25 Eylül
Francois Hollande: Türkiye Cumhurbaşkanı saldırganlığa dayalı strateji belirleyen çelişkili bir kişilik.
15:59
Koronavirüs aşılarının 4. dozu yarından itibaren isteğe bağlı olarak 30 yaş ve üzeri kişilere yapılmaya başlanıyor.
15:55
Dendias: Revizyonizme ve gerçeklerin çarpıtılmasına karşı Yunanistan ilkeli bir duruş sergiliyor.
15:53
İçişleri Bakanı Kıbrıs’taki göç sorunu ve düzensiz göçmenlerin ara bölgeden geçişleriyle ilgili BM’ye bilgi verecek.
15:50
24 Eylül
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, New York’ta Yurt Dışında Yaşayan Kıbrıslılar ile görüşme gerçekleştirdi.
16:03
Limasol’da yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 16 yaşındaki motosiklet sürücüsü kritik durumda tedavi görüyor.
15:57
Mitsotakis, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Erdoğan'a da cevap verdi.
15:55
Avrupa Birliği üyesi olan Akdeniz Ülkeleri Zirvesi önümüzdeki Cuma günü yapılıyor.
15:54
İtfaiye ekipleri, Alassa bölgesindeki yangının tamamen söndürülmesi için çabalarını sürdürüyor.
15:40
Anastasiadis Genel Kurul’daki konuşmasında, Lefkoşa’nın müzakerelerin başlaması için aldığı inisiyatiflere değindi.
15:31
Anastasiadis- Guterres görüşmesinde, Kıbrıs sorununa temsilci veya uzman atanması konusu ele alındı.
15:29
23 Eylül
23.09.22
15:56
Tüm haberler

Video on Demand