10/10/15

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi inşaat sektöründeki gelişmeler. Gazeteye göre taşınmaz mallardaki veriler inşaat sektöründe büyüme için geri sayımın başladığını gösteriyor. Ocak-Ağustos dönemi taşınmaz mal alım-satımında genelde %6 ve yabancılara olan satımlarda da %8 oranında bir artış oldu. Aynı anda Avrupa İstatistik Dairesi verilerine göre taşınmaz mallarda fiyatlar yıllık bazda %2,4 ve 2015 yılının ilk çeyreğinde de %7,4 oranında arttı. Fiyatlarla ilgili olarak Merkez Bankası verileri artış göstermese de gerilemenin durduğunu ve bir istikrar sağlandığını gösteriyor. Taşınmaz mal göstergeleri temelinde ele alındığında ise apartman daireleri ve evlerin fiyatlarında bu yılın ikinci çeyreğinde son beş yılın en düşük düşüşünü yaşadı. Merkez Bankası da bu arada taşınmaz mala olan talepte artış olduğu görüşünde. Bu arada sektörün geleceğine ilişkin ip uçları veren inşaat izinleri taleplerinde de artış var.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-İki müzakereci Andreas Mavroyannis ve Özdil Nami İki liderin Pazartesi günü yapacakları görüşme önceci taraflar arasında görüş ayrıklarının yer aldığı belgeler hazırlıyor. Elde edilen bilgilere göre görüş ayrılıkları Anastasiadis ile Akıncı'nın Kasım ayında başlayacakları yoğun müzakerelerin an gündemini oluşturacak. Pazartesi günkü görüşmelerinde iki lider görüş ayrılıklarına ilişkin ilk değerlendirmelerini yapacaklar. Akıncı'nın son açıklamaları nedeniyle bozulan havayı düzeltmek için Birleşmiş Milletler güven artırıcı önlemlerle ilgili bir açıklama yapılması amacıyla çalışıyor. Pazartesi günkü görüşmenin Akıncı'nın Avrupa müktesebatında kalıcı deregasyonlar olması ve bunların Avrupa Birliği'nin birinci hukukuna dönüştürülmesi gerektiğini savunduğu son açıklamalarının gölgesinde geçeceğine eksin gözüyle bakılıyor. Akıncı aynı açıklamasında Kıbrıslıtürklerin nüfus ve mülkiyet açısından kendi bölgelerinde çoğunluğa sahip olabilecekleri yolların bulunması gerektiği görüşünü de savunmuştu. Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis tarafından da açıklandığı gibi bu konu Pazartesi günkü görüşmede gündeme getirilecek. Bu arada dün müzakereler çerçevesinde iki görüşme gerçekleştirildi. Sabah Mavroyannis ile Nami Avrupa Komisyonu Başkanı'nın Kıbrıs özel temsilcisi Piter Van Nufel'in da katılımıyla bir araya geldiler. Bu görüşmede cep telefonları konusu el alındı. Daha sonra iki müzakereci iş yaşamıyla ilgili teknik komite üyeleriyle bir araya geldi.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi toplu mezarların olduğu bazı bölgelerin açılacak olunması. Gazeteye göre son haftalarda kayıplar konusuyla ilgili ortaya konan yoğun diplomatik çabalar sonuç verdi. Türkiye, askeri bölge olarak nitelendirilen bölgelerde kayıplarla ilgili kazı yapılması izinlerini artırma taahhüdünde bulundu. Önümüzdeki üç yıllık dönemde Kıbıslırumların toplu olarak gömüldüğüne dair bilgiler ve şahitlikler olan 30 noktada arama yapılacak. Buna karşı Kıbrısrum tarafı da 126 Kıbrıslıtürkün gömüldüğü Marata veAloa ile Sandallarda toplu mezarların açılamasına onay verdi. Kazı yapılacak askeri bölgeler arasında Vuni, Kontemenos, Mağusa'nın kapalı bölgesi ve Yunan Alayı'nın Ay Demetios'taki eski kamp alanı da var. Bu gelişme insani bir konu olan kayıplar konusunun ileri götürülmesinde ciddi bir rol oynayacak.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Derinya geçiş kapısının kısa bir süre içerisinde açılacağı belirtiliyor. İki liderin Pazartesi günü gerçekleştireceği görüşme sonrası bu geçiş noktasının açılmasında sağlanan ilerlemenin açıklanabileceği görüşü var. Deriny'dan Mağusa'ya geçiş küçük bir değişiklikle eski yol olacak.

-Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis Pazartesi günü Mısır'a gidecek. Lakkotripis Londra ve paris temaslarının hemen sonrasında Kahire'y uçacak. Elde edilen bilgilere göre Lakkotripis'in, Mısır'ın yeni petrol bakanı Tarek El Molla ile görüşmesi için yapılan çalışmalar sonuç verdi ve iki bakan 13 Ekim salı günü bir araya gelecek. Molla, Başbakanlık görevini üstlenen eski Petrol Bakanı Şerif İsmail'in yakın çalışma arkadaşı olarak görülüyor. Son iki yıllık sürede devlete ait olan petrol şirketinin başkanlığı görevini de yürütüyordu. Bu görüşme sırasında Lakkotrpis en yetkili ağızdan Zohr havzasına ilişkin düşüncelerini dinleme olanağı bulacak.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Mustaf Akıncı hayal kırıklığı yarattı" başlığı altında Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre Dışişleri Bakanı Yuannis Kasulidis Kıbrıs halkının görüşmelerden haklı bir hayal kırıklığı duyduğunu söyledi. Kasulidis, Akıncı'nın kalıcı deregasyonlarla ilgili son açıklamaları temelinde Kıbrıs sorunundaki son gelişmeleri ağır eleştirel bir yaklaşımla yorumladı. "Bu konuların pazartesi günü iki lider arasında netleşmesini dilerim" dedi. Kasulidis bu arada Avrupa müktesebatının geçerli olacağını ancak mülkiyet konusunda Kıbrıstürk toplumunun bazı endişeleri dikkate alınarak çözüm yöntemleri bulunacağını ve bunun için ne basamaklandırmaya, ne kalıcı deregasyon ne de birinci hukuk açıklamalarına gerek olduğuna dikkat çekti. Akıncı'nın bu kavramları kullanma gereksinimi duymasının üzüntü verici olduğunu ifade etti. Kasulidis " Bu kavramları kullanma hakkıdır ancak ben bunun biizm tarafta kendisini dinleyenlerde gereksiz bir hayal kırıklığı yarattığı görüşündeyim. " dedi. Kasulidis konuya sert bir yaklaşım gösterilmesi istenmesi durumunda kendisinin de birinci hukuk olgusunu ne kendilerinin ne de Avrupa Birliği'nin kabul edeceğine söyleyebileceğine vurgu yaptı. Böylesi bir durumun başka yerlere de yansıması olabileceği uyarısında bulundu.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Bakan ucuz satış tellalı oldu" başlığı altında yarı resmi kamu kuruluşlarının özelleştirilmesi uğraşıları. Gazeteye göre adaya yabancı yatırımcı çekme bahanesiyle Ticaret bakanı Britanya ile Fransa'da temaslarda bulundu. Bakan Kıbrıs Elektrik Kurumunu ucuza elden çıkarma gayreti içinde. Bu gelişme de kurum çalışanlarını öfkelendirdi. Bakan bu arada yetkilerini de aşarak Hükümetin amacının farklı şirketlere parsel halinde satmak olduğunu söyledi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Ali Tuncay ile Takis Hacıdimitriyu Kıbrıs'ta var olan acının ortak olduğunu anlatmak ve bu acının milliyetçiliğin gelişimi için kullanılmasını engellemek için güçlerini birleştirecekler. AKEL',n Avrupalı Parlamenterlerinin önerisi sonrası Ali Tuncay ve Takis Hacıdimitriyu Avrupa yurttaşı ödülü ile ödüllendirildiler.

-Yunanistan 3 memorandumla 7 yıl sonra %28,4 oranında daraldı. 2009 yılında ekonomik kriz ortaya çıktığında Yunanistan'ın kamu borçlarının Gayri Safi Yurt İçi hasılasına oranı %115'ti. Şimdi bu oran %187i4 ve 2016 yılında da %197,7'e ulaşması bekleniyor. Bu arada Uluslararası Para Fonu Yunanistn'da ekonomik büyümeye 2020 yılında geçileceğin öngörüsünde bulundu.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Jon Keri'nin Kıbrıs'a gerçekleştireceği ziyaret . Gazeteye göre Keri Kıbrıs'a Kasım ayı ortalarında gelecek. Keri'nin ziyareti Birleşmiş Milletler'in Kıbrıs sorunun çözümü hedefiyle müzakereleri yoğunlaştırdığı bir döneme rast gelecek. Alitiya'nın elde ettiği bilgilere göre bu ziyaret dün kesinleştirildi. Diplomatik kaynaklara göre Keri adaya Türkiye'deki seçimler sonrası gelecek. Bu kaynaklara gör bu ziyaretin devam eden müzakere sürecine bir ivme kazandırması bekleniyor. Vaşington'un Kıbrıs sorununa özel bir ilgi gösterdiği ve Türkiye'deki seçimler sonrası gelişmeler yaşanmasını bekledikleri öngörüsü de var.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs Yatırım Fonları Derneği tarafından Lefkoşa`da düzenlenen Kıbrıs Fonlar Zirvesi`nde konuşan Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, Kıbrıs`ın mükemmel bir bölgesel fon merkezi olmanın tüm önkoşularına sahip olduğuna işaret etti. Cumhurbaşkanı fon endüstrisi için elverişli bir ortam kurmayı başaran ülkeler için artan büyüme ve istihdam ve diğer tamamlayıcı hizmetlerin çekilmesi gibi ek faydalar sağlandığına işaret etti. Anastasiadis aynı zamanda, Kıbrıs`ın 2014 yılında alternatif yatırımlar da dahil olmak üzere, kolektif yatırım planları hakkında Avrupa`nın en iyi uygulamalarını akılda tutarak Kıbrıs`ın piyasa özgüllükleri ve özel sektörün görüşlerini hesaba katarak hazırlanan kapsamlı bir yasal çerçeveyi tamamladığını kaydetti. Mevcut yasal ve düzenleyici çerçevenin geliştirilmesi için önerilerin inceleme aşamasında olduğunu sözlerine ekledi. Anastasiadis ayrıca, son iki yılda, yaklaşık dört yıl süren daralmanın ardından ekonominin istikrar ve refah yoluna ve mevcut yılın başından itibaren muhafaza edilmesi öngörülmekte olan olumlu ekonomik büyümeye getirildiğine dikkat çekti. Cumhurbaşkanı devamla, hükümetinin hedeflenen yapısal reformlar ile birlikte yatırımlar üzerinde durarak, kamu maliyesinin performansı ile görünen sorumlu bir maliye politikası ile orta ve uzun vadede sağlam bir zemin üzerinde olacağından emin olduğunu dile getirdi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:01

Son Haberler

04 Ekim
Basın Özetleri 04.10.2022
13:28
03 Ekim
2005 yılında askerlik görevini yaptığı dönemde ölü bulunan Thanasis Nikolaou'nun cinayet davası yeniden açıliyor
15:57
Helen Amerikan Enstitüsü, Biden’a mektup göndererek Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarını kınamasını istedi.
15:31
Dışişleri Bakanı, bugün çalışma ziyareti yapmak üzere Katar'ın Doha kentine gidiyor.
15:29
Savunma Bakanı: ‘State Partnership’ programı, Kıbrıs'ın bölgede istikrar faktörü rolü oynadığının bir başka kanıtıdır.
14:30
APOEL ve AEL arasında oynanan maçın ardından taraftarlar arasında çıkan olaylarda, 25 yaşındaki bir kişi yaralandı.
13:37
Basın Özetleri 03.10.2022
13:16
Nuris, Birleşmiş Milletler'in ara bölgeden gelen düzensiz göçmenlerle ilgili fiili desteğini talep etti.
08:28
Zelensky: Ukrayna ordusunun başarısı, liman kenti Liman'ın geri alınmasıyla sınırlı değil.
08:27
Endonezya: Futbol maçının bitmesinin ardından yaşanan trajedi üzerine ülkede yas ve öfke hüküm sürüyor.
08:25
Menelaou: Kıbrıs Rum tarafı Rosemary di Carlo ile yapacağı görüşmeler konusunda hazırlık aşamasında bulunuyor..
08:22
02 Ekim
Cumhurbaşkanı gelecek hafta Avrupa Konseyi’nin gayrı resmi zirve toplantısına katılmak için Prag’a gidecek.
16:06
Tüm haberler

Video on Demand