Tarih

Kıbrıs Radyosu yayınlarına 1953’te Kıbrıs Televizyonu ise 1957’de başlamıştır. Kıbrıs Radyosu’nun hızlı gelişmesi Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kurulmuş olduğu 1960 yılından itibaren başladı. Bu dönemde Kıbrıs Radyosunun adı Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu’na dönüştü ve o günden bu yana yarı resmi bir devlet kuruluşu olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Ülkemizin bağımsızlığını kazanmasından sonra RİK’in bütün bölümlerinde oluşan yenilikçi ruh ve yaratıcılık şevki kısa süre içerisinde ürün verdi. RİK hızla gelişmeye başladı. Programlar nicelik bakımından artış gösterdi, tüm bölümler kadrolandı, yeni bina tesisleri inşa edildi ve vericileri ile ara yayın istasyonları yenilendi. Yayın saatleri arttı ve 1982’de televizyon siyah beyaz yayından renkli yayına geçti. Radyo programlarının tüm Kıbrıs’ta daha iyi dinlenebilmesi maksadıyla RİK aşamalı olarak birçok ara yayın istasyonu kurdu. Bunlardan ilki Mercan Körfezi’ndeki (Kolpos Korallion) idi. RİK bugün 80 modern ara yayın istasyonuna sahip olmanın yanı sıra merkezi radarları Trodos sıradağlarının en yüksek tepesi Olimpos’ta bulunmaktadır.

Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu Yasasınca (Başlık 300A) kurulmuş olan Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu kamu hukuku tüzel kişilik statüsüne sahiptir ve Bakanlar Kurulu tarafından tayin edilen, görev süresi 3 yıl olan 9 üyeli bir yönetim kurulu tarafından idare edilmektedir.

Kurumun üst yürütme görevlisi Genel Müdürdür. Radyo Yasası gereğince “Kurum”, çalışmalarını sonuç verici bir biçimde yürütebilmesi ve işlerini kolaylaştırması amacıyla gerekli olan tüm yetkilerini Genel Müdüre devretmektedir.

Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu yarı resmi bir devlet kuruluşu olup tüm gelirini hedeflerini ilerletmek yani Kıbrıs halkına bilgilendirme, eğitme ve eğlendirme hizmetleri sunmak amacıyla kullanmaktadır. Radyo-televizyon kurumunun rolü, ülkemizin büyük bir kısmının Türk işgali altında olması nedeniyle özellikle büyük ve özlü bir önem kazanmaktadır.

Türkiye’nin işgali altında tuttuğu topraklarımızın anısını canlı tutmak, halkımızın moralini, bekleyişini ve mücadeleciliğini yüksek tutmak, göçmenlerin sorunlarını izlemek ve duyurmak kamuoyunu ve tüm dünyaya yayılmış olan Helenleri ve Kıbrıslı Rumları Kıbrıs sorunu konusunda aydınlatmak, en önemli kültürel etkinliklerle diğer önemli etkinlikleri duyurmak, tüm halkın kültürel düzeyini kalkındırmak için çalışmak ve hükümet çalışmaları ile Kıbrıs sorununun üzerinde çözülmesi gereken tez ve ilkeleri ilerletmek Kurumun değişmez hedefleri arasındadır.

RİK’in temel faaliyetlerinden bazıları:

 • “Günümüzde Kıbrıs” adlı haftalık radyo programıyla ABD, Kanada ve Avustralya’da toplam 41 radyo istasyonu vasıtasıyla gurbette yaşayan Helen halkını aydınlatmak. “Kıbrıs yanınızda” adlı yarım saatlik program yayınını gurbetteki Helenlere ulaştırmak.
 • “Welcome to Cyprus” adlı hafta arası her gün yayınlanan yarım saatlik radyo programını Fransızca ve Almancada yayınlamak.
 • Kıbrıs’la ilgili yayınların zenginleştirilmesi hedefiyle Yunanistan Radyo Televizyonu’na radyo ve Tv programları göndermek.
 • Uluslararası festivallere kendi TV programlarıyla katılmak.
 • Avrupa Radyo Yayınları Birliği’nin çeşitli komite toplantılarında kendi temsilcileriyle yer almak.
 • Kıbrıs’ın Eurovision Şarkı Yarışması’na katılımını örgütlemek.
 • İşgalin yıldönümünde yapılan etkinlikleri izlemek ve yayınlamak, yıldönümüyle ilgili programlar hazırlamak ve sunmanın yanı sıra başka yıldönümleri ile ilgili programlar hazırlayıp sunmak.
 • Köyleri işgal altında olan köy insanlarının ve örgütlerinin düzenlediği etkinliklere yer vermek.
 • Dernek ve örgütlerin düzenlediği işgal karşıtı etkinliklere yer vermek.
 • Halkın mücadelecilik ruhunu güçlendirmeyi hedef alan özel programlar yayınlamak ve ekranlara işgal altındaki bölgeden görüntüler taşımak.
 • Lefkoşa Belediyesi ile birlikte “Halk Üniversitesi” programı çerçevesinde seminerler düzenlemek.
 • Özel ihtiyaçlara sahip kişilere yardım amacıyla “Radyo Maratonu”nu düzenlemek.
 • Kıbrıs müziği, Kıbrıs skeçleri ve radyo tiyatrosu için yarışmalar düzenlemek.
 • Eurovision genç dansçılar ve genç müzisyenler yarışmalarına Kıbrıs’ın katılımını örgütlemek.
 • Tüm dünyaya yayın yapan CNN World Report ile işbirliği yapmak.
 • Çok sesliliği ilerletmek hedefiyle belli aralıklarla partilere ilişkin programlara, parti açıklamalarına ve çeşitli parti yayınlarına yer vermek.

1990 yılında günde 24 saatlik yayın ile RİK’in 3. radyo kanalı yayınlarına başladı.

Aynı yıl içerisinde RİK özel bir yayın çerçevesinde RİK Kıbrıslılara Yunan televizyonunun ET1 kanalını açtı.

1992 yılında özellikle eğlendirici programlar sunan 2. televizyon kanalı da yurttaşlara yayın yapmaya başladı.

RİK 1994 yılında nitelik bakımından da daha iyi duruma getirdiği radyo televizyon yayınlarını 24 saate çıkardı. Bugün ise dijital yayına geçiş için hızlı ritimlerle çalışmaktadır.

Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu RİK ΕBU, CIRGOM REGIONAL ORGANIZATION ve COPEAM gibi çeşitli radyo televizyon örgütlerinin aktif üyesidir.

Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu Kıbrıs ile dost ülkeler arasındaki ilişkileri ve iletişimi güçlendirmek amacıyla çeşitli ülkelerin devlet radyo televizyon kurumları ile ikili anlaşmalar imzalamıştır. (Almanya, Suriye, Mısır, Çin, Romanya, Rusya Devlet Televizyonu, Polonya.)

RİK televizyonu RİK – SAT uydu yayınında yarım saatlik “Bu hafta Kıbrıs” adlı TV aktüalite programını hazırlayıp yayınlamaktadır. Uydu yayınında istisnasız tüm aktüel programlar, haberler ve tüm eğlence programları ile tiyatro programları da yer almaktadır.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:01

Son Haberler

28 Eylül
basın özetleri 28.09.22
15:24
Kasulidis: Yunanistan ve Türkiye arasında çatışma olasılığı, en uzak olası senaryo ancak göz ardı edilmemesi gerek
15:00
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu bugün Ege ve Kıbrıs sorunundaki gelişmeler gündemiyle toplantı yapıyor.
14:40
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü’nün açıklamaları Sayıştay’ın sert tepkisine neden oldu.
14:38
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü: Havaalanlarının yönetimiyle ilgili sözleşmenin yenilenmesi prosedürü yasal ve şeffaftı.
14:34
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg: Rusya'nın nükleer silah kullanması kabul edilemez
14:31
Britanya'nın Kıbrıs sorununu Birleşmiş Milletler himayesinde çözme çabalarına olan bağlılığı devam ediyor.
14:22
Amerika hükümetinden Ukrayna’ya yönelik 1 milyar dolar değerinde yeni yardım paketi
14:18
Baltık Denizi'ndeki Nord Stream doğalgaz boru sisteminin 3 denizaltı hattı büyük hasar gördü.
14:16
Rus yanlısı ayrılıkçılar referandumların sonucunda Rusya'ya katılım lehinde çok büyük yüzdelikler açıkladı.
14:14
27 Eylül
Ekim ayının ilk on günü içinde mevsimlik grip aşısı aile hekimleri tarafından yapılmaya başlanacak
13:51
Petridis: Şu anda havaalanı yönetim anlaşmasının uzatılmaması gerekiyor
13:50
Tüm haberler

Video on Demand